VRS Award Winners

Abkhazi Tray: contribution to VRS

    2009 Johanna & Moe Massa 1999 Karen Morrison 1989 Herman Vaartnou
    2008 Don & Joyce Whittle 1998 Bruce Maycock 1988 Judy Gordon
    2007 Margaret DeWeese 1997 Ken Webb 1987 Margaret Buffam
2016 Tony & Carolyn Marquardt 2006 Carol Dancer 1996 Norma Buckley 1986 Bill Dale
2015 Convention Year 2005 Convention Year 1995 Ian Duncan 1985 Norman Todd
2014 Dean Goard 2004 Pat & James Fuller 1994 Nancy Thompson    
2013 Bill & Betty Gordon 2003 Bill McMillan 1993 Peggy McCarter    
2012 Madeleine Webb 2002 John Gordon 1992 Dave Dougan    
2011 Lois & Roy Blackmore 2001 Betty Kennedy 1991 Evelyn Weesjes    
2010 Ann & Tom Widdowson 2000 Joe & Linda Harvey 1990 Alec McCarter    

Angus and Mary Boyd Trophy: Best Novice Entry

  Member Rhododendron   Member Rhododendron   Member Rhododendron
      2009 Evelyn Weesjes R. campanulatum 'Roland Cooper' 1999 John Dickman R. macrophyllum album
      2008 Lloyd Gilmore R 'Sooke Clouds' 1998 Karen Morrison R. 'Loderi King George'
      2007 Roy Blackmore R. 'Razorbill' 1997 Alec & Peggy McCarter Kalmiopsis leachiana
      2006 Bill and Sue Hyslop R. telematelum 1996 Dora Kreiss R. 'Avalanche'
2015 Convention Year   2005 Convention Year   1995 Ken Webb No name on record
2014 Kathy McKay R. 'Yak' Jim Calder 2004 Moe Massa R. 'Colonel Coen' 1994 Joan McMurray R. 'Phyllis Korn'
2013

Gareth Shearman

Jacq Bradbury

Embothrium Coccineum

Quinquefolium

2003 Ann Allen & Ian Duncan R. johnstoneanum 1993 Angus & Mary Boyd No name on record
2012

Ann Widdowson

Marjorie & Stephen Brice

R. 'Unique'

R. 'Fantastica'

2002 Gary Hadfield R. davidsonianum 'Ruth Lyons' 1992 Harold & Betty Senn No name on record
2011 Allison Hawkins R. 'Noyo Brave' 2001 John Hawkins R. 'Senator Jackson'      
2010 Archie Brown R. 'Winsome' 2000 Hella Vaartnou R. 'Mi Amore'      

Jim Calder Memorial Trophy - Best Species Truss or Spray

  Member Rhododendron   Member Rhododendron   Member Rhododendron
      2009 Evelyn Weesjes R. campanulatum 'Roland Cooper' 1999 John Dickman R. macrophyllum album
      2008 Anne Allen and Ian Duncan R lindleyi 1998 Ken Gibson R. lindleyi
      2007 Norman Todd R. charitopes 1997 Ken & Dot Gibson R. morii
      2006 Burns & Karen Morrison R. arboreum 1996 Judy Gordon R. morii
2015 Convention Year   2005 Convention Year   1995 Ken Webb No name on record
2014 Beth Dickman R. macrophyllum 2004 Burns & Karen Morrison R. aberconway 1994 Ken & Dot Gibson R. davidsonianum 'Ruth Lyons'
2013

Ken Webb

Norma Senn

R. rubicon

R. 'Cimmaron Sun'

2003 Ken Webb R. augustinii 'Jean’s Favourite' 1993 Norman Todd R. fictolacteum
2012

John Hawkins

Roy Blackmore

R. rigidum Greers

R. yakushimanum Koichiro Wada

2002 John Hawkins R. calostrotum 'Gigha'      
2011 Dean Goard R. davidsonianum 'Ruth Lyons' 2001 Burns & Karen Morrison R. xanthostephanum      
2010 E. E. Dickman R. cinnabarinum roylei 2000 Brian Saunders R. edgeworthii      

De Rothschild Challenge Cup - Best In Show

  Member Rhododendron   Member Rhododendron   Member Rhododendron
      2009 Carolyn and Tony Marquardt R. Countess of Haddington 1999 Joan McMurray R. 'Point Defiance'
      2008 Anne Allen and Ian Duncan R lindleyi 1998 Ken Gibson R. lindleyi
      2007 Bill & Betty Gordon R. 'Horizon Monarch' 1997 Susan Leacock, Brian Saunders R. edgeworthii
      2006 Burns and Karen Morrison R. arboreum 1996 Hamish & Debbie Robertson R. anthopogonoides
2015     2005 No Show this year   1995 Joan McMurray No name on record
2014 John Hawkins R. 'Midnight Mystique 2004 Ann Allen & Ian Duncan R. frangrantissimum 1994 Ken & Dot Gibson R. 'Sunspray'
2013 Ken & Madeleine Webb

R. primuliflorum

R. kiusianum

2003 Ann Allen & Ian Duncan R. johnstoneanum 1993 Judy Gordon R. anthopogonoides
2012

John Hawkins

Lois Blackmore

R. 'Trewithen Orange'

R. 'Windsong'

2002 Hamish Robertson R. 'Else Frye' 1992    
2011 Norma Senn R. 'Razorbill' 2001 Burns & Karen Morrison R. xanthostephanum 1991 Hamish Robertson R. yakushimanum
2010 Anne Allen R. 'Hurricane' 2000 Norman Todd R. 'Marie Starks'      

George Fraser Memorial Trophy - Best Vancouver Island Hybrid

  Member Rhododendron   Member Rhododendron   Member Rhododendron
      2009 Dean Goard R. pachysanthum x smirnowii 1999 Ian Izard R. 'Rita'
      2008 Judy Gordon R. 'Cowichan' 1998 Norma Buckley R. 'Buchanan Simpson'
      2007 Norma Buckley R. 'Transit Gold' 1997 Ken & Dot Gibson R. Fraseri
      2006 Norma Buckley R. 'Buchanan Simpson' 1996 Dora Kreiss R. 'Transit Gold'
2015     2005 No Show this year   1995 Judy Gordon No name on record
2014 Kathy McKay R. 'Yak' Jim Calder 2004 Burns & Karen Morrison R. 'Buchanan Simpson' 1994 Ted Irving R. Fraseri
2013 Bill McMillan Yak Exbury X Pachy 2003 Burns & Karen Morrison R. 'Buchanan Simpson' 1993 Margaret Buffam R. 'Bonar Buffam'
2012

Ken & Madeleine Webb

Johanna & Moe Massa

R. 'Transit Gold'

R. 'Courtney Duke'

2002 Not awarded   1992 Frank Neate  
2011 Bill McMillan R. Yak 'Exbury' pachysanthum 2001 No entry   1991 Judy Gordon R. Fraseri
2010 John Hawkins R. 'Towner Crest' 2000 Joan McMurray R. Fraseri      

The Gibson Memorial Trophy - for High Aggregate

  Member   Member   Member
    2009 Johanna & Moe Massa 1999 Joan McMurray
    2008 Bill McMillan 1998 Joan McMurray
    2007 Johanna & Moe Massa 1997 Ken & Dot Gibson
    2006 Judy Gordon 1996 Joan McMurray
2015 Convention Year 2005 Convention Year 1995 Norman & Jean Todd
2014 Heather Dickman 2004 Judy Gordon 1994 Ken & Dot Gibson
2013

Ken & Madeleine Webb

Johanna & Moe Massa

2003 Norman Todd 1993 Ken & Dot Gibson
2012

Ken & Madeleine Webb

Johanna & Moe Massa

2002 Norman Todd    
2011 Johanna & Moe Massa 2001 Joan McMurray    
2010 Johanna & Moe Massa 2000 Joan McMurray    

Mary Henderson Memorial Trophy - Best Hybrid

  Member Rhododendron   Member Rhododendron   Member Rhododendron
      2009 Madeleine and Ken Webb R. Razorbill 1999 Joan McMurray R. 'Point Defiance'
      2008 Ken Webb R. 'Yellow Hammer' 1998 Karen Morrison R. 'Loderi King George'
      2007 Bill & Betty Gordon R. 'Sunspray' 1997 Angus Boyd R. 'Phyllis Korn'
      2006 Bill & Betty Gordon R. 'Phyllis Korn' 1996 Norman Todd R. 'Eta Burrows'
2015 Convention Year   2005 Convention Year        
2014 John Hawkins R. 'Midnight Mistique' 2004 Dora Kreiss R. 'Loderi King George'      
2013

Ken & Madeleine Webb

Lois Blackmore

R. rubicon

R. 'Cimmaron Sun'

2003 Joan McMurray R. 'Rubicon'      
2012     2002 John Hawkins R. 'Vibrant Violet'      
2011 Anne Allen R. 'Bob's Blue' 2001 John Hawkins R. 'Senator Jackson'      
2010 Anne Allen R. 'Hurricane' 2000 Norman Todd R. 'Marie Starks'      

Mary's Memorial Cup - Best Rhodo Companion

  Member Companion   Member Companion   Member Companion
      2009 Evelyn Weesjes Camellia mathotiana 1999 Lindsay Mackas-Burns Cornus nutalli
      2008 E.J. Whitlock Erythronium revolutum 1998 Dave Mackas Cornus nutalli
      2007 Moe and Joanna Massa Fothergilla monticola      
      2006 Moe Massa Fothergilla monticola      
2015 Convention Year   2005 Convention Year        
2014 Stephan & Marjorie Brice Magnolia Sensation 2004 Agnes Lynn Enkianthus campanulatis      
2013

Moe & Joanna Massa

Keiko Alkire

Magnolia Yellow Bird

Trillium

2003 Samantha Stone & Charles Nelson Camellia 'Taylor's Perfection'      
2012

Judy Gordon

Keiko Alkire

Trillium sessile

Arisaema

2002 Lindsay Mackas-Burns Camellia japonica      
2011 Moe and Joanna Massa osmanthus 2001 Heather Dickman Paeonia tenuifolia      
2010 E. E. Dickman Peony 2000 Pat Owen Viburnum maressii      

Jean & Norman Todd Trophy - Best Container Lepidote

  Member Rhododendron   Member Rhododendron   Member Rhododendron
      2009 Norman Todd R. megeratum 1999 Hamish Robertson Trichostomum radinum
      2008 Norman Todd R. rubiginosum 1998 Hamish Robertson R. charitopes
      2007 Norman Todd R. litangense 1997 Susan Leacock, Brian Saunders R. edgeworthii
      2006 Bill & Sue Hyslop R. telemateium 1996 Norman Todd R. charitopes
2015 Convention Year   2005 Convention Year   1995 Hamish Robertson No name on record
2014     2004 Judy Gordon R. cephalanthum 1994 Margaret Buffam R. formosum
2013 Moe & Joanna Massa R. fastigiantum 2003 Ann Allen & Ian Duncan R. johnstoneanum 1993 Judy Gordon R. anthopogonoides
2012

Anne Allen

Tony & Carolyn Marquardt

R. 'Maddenii'

R. excellens

2002 Hamish Robertson R. burmanicum      
2011 not awarded   2001 Norman Todd R. prostratum      
2010 Keiko Alkire R. goreri 2000 Hamish Robertson R. burmanicum      

Herman & Hella Vaartnou Trophy - Best Fragrant Entry

  Member Rhododendron   Member Rhododendron   Member Rhododendron
      2009 Evelyn Weesjes R. lindleyi 1999 Bob & Joan Peet R. 'Loderi King George'
      2008 Burns & Karen Morrison R. 'Lady Alice Fitzwilliam' 1998 Joan McMurray R. edgeworthii
      2007 Burns & Karen Morrison R. edgeworthii 1997 Ken & Dot Gibson R. 'Mi Amore'
      2006 Ken Webb R. 'Loderi Game Chick' 1996 Margaret Buffam R. lyi
2015 Convention Year   2005 Convention Year        
2014 Heather Dickman R. 'Scented Pink' 2004 Ken Webb R. 'Loderi Game Chick'      
2013

Tony & Carolyn Marquardt

Ann Allen

R. gorei

R. fragrantissimum

2003 Agnes Lynn R. 'Loderi King George'      
2012

Tony & Carolyn Marquardt

Johanna & Moe Massa

R. johnstoneanum

R. 'Loderi Pretty Baby'

2002 Joan McMurray R. edgeworthii      
2011 not awarded   2001 Joan McMurray R. frangrantissimum      
2010 John Hawkins R. frangrantissimum 2000 Hella Vaartnou R. 'Mi Amore'      

Ken & Madeleine Webb Trophy - People's Choice Award

  Member Rhododendron   Member Rhododendron
      2009 Don Whittle and Judy Gordon vireya laetum Strybing's best form
      2008 Burns and Karen Morrison R. 'Pretty Baby' and R.'Marie Starks'
      2007 A. C. (Archie) Brown R. 'Paprika Spiced'
      2006 Burns & Karen Morrison tie with Norman Todd R. aberconwayii tied with R. rigidum
2015 Convention Year   2005 Convention Year  
2014 Dean Goard R. '1000 Butterflies' 2004 Ken Webb R. 'Blaney's Blue'
2013

John Hawkins

Ken & Madeleine Webb

R. 'Babylon'

R. kiusianum

2003    
2012

Norma Senn

Johanna & Moe Massa

R. 'Razorbill'

R. 'Midnight Mystique'

2002    
2011 Keiko Alkire R. 'Marie Starks' 2001    
2010 Judy Gordon, Johanna & Moe Massa R. praetervisum, R. 'Dexter Spice' 2000    

Alex McCarter Bowl - Best NW Hybrid

  Member Rhododendron
     
     
     
2015 Convention Year  
2014 Johanna & Moe Massa R. 'Invitation'
2013    
2012 Ann Allen R. 'Anna Rose Whitney'
2011 Bill McMillan 'Transit Gold'
2010 Judy Gordon R. 'Elsie Watson'
2009 Bill McMillan 'Transit Gold'

ARS Bronze Medal

  Members   Members
    2008 Dean Goard, Bill McMillan, Ken Webb
    2007 Ian Duncan
    2006 John Gordon, Betty Kennedy
    2004 Joe Harvey
    2003 Dora Kreiss
2015 Calvin Parsons 2002 Norma Buckley
2013 Gareth Shearman 1998 Judy Gordon, Margaret Buffam, David Dougan, Leslie Drew
2012 Jacqueline Bradbury, Lois Blackmore 1996 Herman Vaartnou
2011 Theresa McMillan, Ann Widdowson 1990 Bill Dale, Alec McCarter, Norman Todd, Evelyn Weesjes
2010 Johanna & Moe Massa, Margaret deWeese 1986 Stuart Holland

ARS Silver Medal

Year Member
   
2003 Norman Todd
1986 Stuart Holland
  Dave Dougan